|
VPLYV ARMÁDY NA ROZVOJ TURECKA
(príhovor o. Jána Majerníka)
Všimnite si, že Turecko je hojne militarizovaný štát (podporuje to americký strýko). USA míňa na armádu viac peňazí ako celý svet. A to samozrejme platí aj na NATO. V USA v žiadnom prípade nerozhoduje Obama, ale Pentagon. Pentagon je sám osebe veľmocou. A samozrejme, že aj Číňania nevyjednávajú natoľko s vládou ako s Pentagonom.
Mnohí politici, aj v Turecku majú námietky, že keď je armáda silná, potom si robí čo chce. A tento konflikt bublal len nedávno v Turecku. Keď odstránili nejakých generálov, ktorí si prihrievali svoju polievočku. A ich správanie nebolo v súlade s predstavami vlády.
V Turecku je povinná vojenská služba, ktorá trvá 15 mesiacov, vysokoškoláci si to môžu skrátiť na 6 mesiacov. A taktiež majú silnú policajnú zložku. Istý sprievodca udáva, že keď máte nejaký problém, napr. keď vás vydiera taxikár, stačí povedať, že zavoláte políciu, a toho sa tu každý obáva. A tie zložky polície tu majú tak trochu nezávislú pozíciu od demokracie a aj niekedy od ľudských princípov.
A potom mnohí si kladú otázku, nakoľko je Turecko právny štát. Napr. armáda si môže hocikoho pre svoje záujmy zlikvidovať a všetci sú ticho. Kým sa to zmení, môže to ešte dlho trvať. Ale tiež sa to tu pomaly kryštalizuje a zreje k zmene. I keď celkovo Turecko nie je na takej úrovni, aby mohlo konkurovať Európe, určite má veľký potenciál v mladých ľuďoch, čo o Slovensku a Európe sa nedá povedať (vymierajú). |